Draci,paradraci, padáčky a vše co se jinam nevešlo

Zábava, kterou máme u nás nějak spojenou s podzimem. Ale draky a i jiné konstrukce, které potřebují k létání vítr, můžeme pouštět po celý rok. Dokonce v létě je to daleko lepší zábava, protože vám není zima nebo dokonce nemrznou ruce. 

Asi máme s rodinou štěstí, že kousek za chatou máme kopec, kde skoro vždy z některého směru fouká. Jestli je něco osvědčeného, tak je to malajský drak. Létá v podstatě z ruky bez nějakého běhání po louce a je jednoduchý na zhotovení. Stačí smrkové lišty, kus igelitu, který jednoduše nacvakáte na kostru sešívačkou. Děti si ho lihovými fixy nebo akrylovými barvami pomalují. K tomu pořádný provázek nebo vlasec a může se jít létat. Pokud vám drak divočí, spraví to ocas nebo i padáček. Naše konstrukce je 100x70cm a větší 140x100cm, viz fotogalerie. Pevnost lišt hlavně u velkého malajského draka není radno podcenit. 

Na úvod je zařazen článek Ing. Jana Jalovce, který vás stavbou draků provede a je srozumitelný i pro začátečníky. Pouštění draků si můžete spestřit posíláním psaníček nebo koníka po šňůře nahoru k drakovi. Psaníčko je papírový kotouček, který vítr žene po závěsném provázku vzhůru k draku. Koníka zhotovíme tak, že přehneme obdelník papíru podle obrázku, ohneme růžky jako křidélka a položíme na vypouštěcí provázek. Vítr se opře do křidélek koníka a ten ujíždí po provázku.

Draci, paradraci, padáky