Rakety,kluzáky a polomakety letadel poháněné motory Rapier

Atraktivní odvětví modelařiny, které má vnoučata milují. Dnes poněkud na ústupu hlavně v soutěžním létání a počtu aktivních modelářských klubů. Ale to jak pracuje např.modelářský klub v Krupce ve spolupráci se školou je cesta, jak zvýšit počet aktivních modelářů. Raketová modelařina je především závislá na dostatku kvalitních a laciných raketových motorků. Je rozdíl, jestli za 200 korun provedete čtyři nebo deset startů.Firma Estes nebo Klima má kvalitní výrobky, ale cenově drahé. Firma Rapier ke škodě modelářů i tohoto odvětví ukončila výrobu. Doporučení: sledujte na internetu stránky rcm.cz. Raketové modelářství vyžaduje dodržování bezpečnostních pravidel a hlavně u dětí dozor! V začátcích pomůže odborná literatura a to starší příručka:Otakar Šaffek: Raketové modelářství a novější Alois Rosenberg: Raketové modelářství. Já je měl půjčené z knihovny. Můžeme hledat i na internetu: pokud dáme do vyhledavače raketové motory Estes získáme užitečné informace o raketových motorech pro modeláře. Adresa svazmodelaru.cz a klik na odkaz raketové modelářství nám poskytne informace o soutěžním řádu a jednotlivých kategoriích. Můžeme se obrátit o radu na jednotlivé kluby například: mksenov.cz nebo rmkkrupka.cz. Plánky jsou určeny pro začínající a létání pro radost. Pokud bude model vyhovovat i pro soutěžní létání bude to uvedeno v návodu na stavbu. Kluzáky i polomakety na motory Rapier L1 a L2 jsme v nabídce ponechaly.Mohou udělat radost jako házedla a vystřelovadla.Motory Rapier lze nahradit motory TSP-L2 které jsou ale 3x dražší.Jedná se o letecké raketové motorky.RCM Pardubice má motory v nabídce.Viz modelcentrum.cz

Kategorie raketových modelů po zrušení výroby českých motorů Rapier rozhodně k rozšíření raketové modelařiny nepřispěje.Startovat za 20 korun nebo za 100 je rozdíl.Nejlépe to vychází u firmy Klima než Estes.U nás rakety skončily a výhradně se zabýváme raketoplány kde je zážitek z letu větší.Pro začátek doporučujeme model Ňouma který nikdy nezklamal a létá již několik let.

 

 

 

 

 

Ňouma a Olda Pokud máte raketové motory 2,5 Ns můžete zkusit raketoplán Ňouma, pro Oldu se hodí spíš motor 5 Ns.To pro zalévání modelů. Jinak jsou určeny pro třídu 5Ns a 10Ns.Ňouma trup balsa 3mm,křídlo 5mm,ocasní plochy balsa 1,5mm,kontejner zhotovený podobně jako u modelů na L1.U modelu Olda trup balsa 5mm a křídlo 6mm.Vodítka z hlinikové folie navinuté např.na vrtáku s potřebným průměrem.Model alespoň třikrát lakujeme a po každém nátěru přebrousíme.Pro konečnou úpravu volíme barvy které nám usnadní hledání modelu v trávě.Po slícování styčných ploch křídla slepíme acet.lepidlem a namáhané spoje přelepíme epoxy.Před  prvním startem zkontrolujeme souměrnost modelu a zakloužeme.Při výmetu by měl být motorek opatřen streamrem .Svým způsobem je stavba podobná s modely házedel a tam najdete i podrobné postupy zhotovení modelu.První let překvapil je to prostě paráda a při druhém přistál na stromě.Prostě doporučuji větší letový prostor a pokud možno bezvětří je to prostě letec.

Raketový vírník Modelářská soutěžní kategorie ale i model pro radost k pěknému polétání.

Kiran Pokud máte motorky L1 stavíme jako raketový kluzák.Jinak potěší i jako vystřelovací model.

F-84 Může být postaven jako vystřelovák i jako raketový kluzák na L1 Rapier.Postaven v původní velikosti i zvětšený o 10%.Létá velmi pěkně.

Raketové modely